Słuchanie muzyki a uśmierzanie bólu – co należy wiedzieć o tej kwestii?

Czy muzyka wpływa na leczenie bólu przewlekłego? Jak jest w stanie wspomóc leczenie migreny? Jak reagują pacjenci po zabiegach na wybraną, ulubioną muzykę w miejscach takich, jak klinika leczenia bólu? Czy muzyka ma moc nieco obniżyć ból nowotworowy?

 

Eksperyment na osobach po zabiegach

 

Liczne badania udowodniły, że pacjenci, którzy mogli odtwarzać przyjemne dźwięki czuli się o wiele lepiej bezwzględnie na wiek, płeć oraz rodzaj zabiegu. U każdego badanego stwierdzono spadek lęku i bólu. Trochę mniejsze, ale również zauważalne oddziaływanie miały dźwięki muzyki na poziom odczuwanego zmęczenia, ale również spadek ciśnienia tętniczego. Wydaje się, że efekt był trochę lepszy, kiedy pacjenci przysłuchiwali się utworom, które sami wybrali. Indywidualne gusta są oczywiście bardzo istotne, jednakże potęga oddziaływania muzyki przede wszystkim jest zależna od takich cech jak rytmiczność, harmonia czy występowanie w słuchanej kompozycji konkretnych instrumentów np. skrzypiec.

 

Jeśli linia melodyczna jest spokojna czy też posiada jednostajny rytm, wówczas przynosi odprężenie, łagodzi nerwy i jednocześnie spłyca odczuwanie bólu. Czyli daje najlepsze skutki zdrowotne i wpływa na leczenie bólu przewlekłego.

 

Rozproszenie uwagi przez muzykę

 

Niektórzy badacze potwierdzają, że melodia może wpływać na ludzi podobnie efekt placebo. Jest to jakkolwiek nadal działanie pozytywne. Badani są zwyczajnie zdekoncentrowani poprzez otaczające dźwięki i melodie i wówczas nie myślą o swoim bólu oraz zmartwieniach. Nie wyjaśnia to jednak w pełni uzdrawiających właściwości muzyki dlatego, że nawet puszczana podczas operacji, gdy operowani byli w narkozie, pokazywała pozytywne oddziaływanie na operowanego. Po przebudzeniu byli oni spokojniejsi, a także potrzebowali niewiele środków przeciwbólowych. Jednakże muzyka nie uczyniła krótszym ich obecności w szpitalu.

Wyniki badań udowodniły, że słuchanie dźwięków muzyki ma moc nie tylko podnieść jakość życia kuracjuszy, lecz również obniżyć konieczność sięgania po leki.