sztuka

Sztuka w zeszytach szkolnych

Kiedy oglądamy zeszyty szkolne naszych dzieci, niejednokrotnie możemy napotkać na ich malowidła. Prawie w każdym zeszycie są jakieś rysunki, czy próby stworzenia graffiti. Większość z tych prac to zwykłe malowanki, natomiast niektóre z nich zasługują na uwagę, a może nawet na pochwałę – to może zmotywować nasze dzieci do dalszych prac.

 

Historia sztuki - romantyzm, sztuka romańska i gotyk – kilka ciekawostek

Sztuka gotycka to przede wszystkim czasy od XIII do XV wieku. To, co cechowało ten czas to przeczucie lekkości budowli, a jednocześnie poczucie powagi. To wszystko dzięki przeznaczeniu fial, ostrołuków, rozet, a również portali i szczegółów to właśnie dzięki którym budowle zyskiwały stabilność. Miasta gotyckie miały wygląd przyciągający szczególną uwagę. Przykładem budowli gotyckiej może być katedra w Chartres.

Sztuka bizantyjska i kultura dawnego Rzymu i Grecji

Sztuka bizantyjska jest połączeniem sztuki greckiej oraz rzymskiej, wywodzi się z przeszłej sztuki starochrześcijańskiej. Właściwością specyficzną jest bogactwo ozdób. Rozwój tej sztuki ma prężne więzi z polityką imperium bizantyjskiego. Rozwijane jest przez chrześcijaństwo. Zaspokaja potrzeby władz świeckich oraz prezentuje kult dworski. Głównym miejscem rozwoju tej sztuki był Konstantynopol, a swoim obrębie objęła pełną Grecję.

Subskrybuj RSS - sztuka