Mieszkanie jako galeria sztuki

domowa galeria sztuki

Można stwierdzić, że każdy humanista, jaki docenia dzieła sztuki, winien się takimi otaczać na co dzień. Mówię tutaj rzecz jasna o naszych mieszkaniach. Nie musimy wszakże zawsze ślepo podążać za najświeższymi stylami, a utworzyć sobie przestrzeń, w jakiej poczujemy się dobrze, jaka będzie nas popychać do działań. Jak na przykład to zrobić?

Rzecz jasna z początku należałoby określić sobie priorytety i zastanowić nad ogólnym układem domu. Jeśli lubimy nowoczesność i niedużą liczbę mebli, nie zagracajmy sobie pokoju na siłę. Pożądane jest pomyśleć o kolorze ścian. Być może to kwestia mało znacząca, skoro większą część spośród nich okryją obrazy (więcej na ten temat w dalszej części artykułu), jednakże może być również i tak, iż to od tego właśnie aspektu zależeć będzie, czy w danym apartamencie poczujemy się odpowiednio. Zastanówmy się w związku z tym, czy preferujemy tradycyjne, ciepłe kolory, czy prędzej właśnie coś w wyższym stopniu współczesnego jak biel czy warianty szarego. Interesującą alternatywą wydaje się dodatkowo tak zwany beton dekoracyjny, więcej informacji. Wpasuje się praktycznie do każdego pomieszczenia, niezależnie od tego, czy mówimy o sypialni bądź łazience. Dodaje pokojom unikalnego, surowego vibe'u i znakomicie sprawdzi się też jako baza domowej galerii sztuki. Beton architektoniczny jest oczywiście często wykorzystywany w sytuacjach, kiedy pragniemy urządzić apartament w stylu industrialnym - przykład.

Gdy już postawimy na konkretny kierunek wystroju oraz odcień ścian, możemy przejść do tego, co najważniejsze - innymi słowy akcesoriów. Wydaje się, iż w domu humanisty bazą będą książki. Możemy w danym pokoju postawić biblioteczkę czy regał, na jakim cała nasza kolekcja lektur będzie się idealnie prezentować. To jednakże niejedyne podejście. Lektury można poustawiać na wiszących półkach. I tu należałoby zrobić rozeznanie w internecie, jakie mamy wariacje. Różnego rodzaju półki potrafią mieć nie tylko przeróżne wymiary, lecz też kształty oraz zastosowania. Na pewno można odkryć bez liku „fancy” rozwiązań. Następna sprawa to oczywiście obrazy. Jeśli chcemy, aby nasz salon był małą galerią sztuki, musi być ich co najmniej parę. Będą się swoją drogą wyśmienicie prezentować na tle napomkniętego wprzódy betonu ozdobnego. Obrazy wskazane jest rozwieszać z głową oraz umiarem. Musi ich być sporo, niemniej jednak też nie popadajmy w przesadę. Nie pragniemy w końcu czuć się przez sztukę przytłoczeni...

Pożądane jest akuratnie przemyśleć kwestię powiązania sprzętów oraz odcieni. Beton architektoniczny można dopasować nieomal do wszystkiego. Można go połączyć z drewnem, cegłą lub rozmaitymi kolorami. Jeżeli idzie natomiast o umeblowanie, to w tym miejscu też limituje nas tylko i wyłącznie fantazja. Wbrew intuicji całkiem ładnie może wyjść połączenie odświeżonych staroci z nowymi rozwiązaniami. Taki śmiały ruch należy jednak dobrze przemyśleć. Upewnijmy się, iż poczucie piękna nie zwodzi nas na manowce ;)