Publikacje książkowe na temat sportu – czy warto je czytać?

sport

Wysiłek fizyczny jest to wątek nieobcy ludzkości od niepamiętnych czasów, nie można zatem policzyć, jak wiele tomów na ten temat stworzono. Rodzajów takiej twórczości istnieje mnóstwo, niektóre książki bywają autobiografiami znanych sportowców, kolejne bywają przewodnikami dla amatorów, startujących w danej dyscyplinie.

 

Podobna książka może stać się również interesującą prozą przygodową, jeżeli na przykład opisuje przetrwanie w okropnych warunkach pogodowych ekipy alpinistów albo mówi ona o doświadczeniach dzieciaków w trakcie wyjazdu zimą w góry oraz ciekawych zdarzeniach w niepogodzie na stokach. Swoją drogą super inicjatywą byłoby nagranie aparatem całego zjazdu po stoku, ekstremalnych trików, lub normalnego rekreacyjnego zjazdu, a następnie zaproponowanie własnego wideo jakiemuś pisarzowi, który nie będzie musiał wychodzić z domu, by przelać na papier świetny podręcznik.

Książki o sporcie mogą być mniej lub bardziej wciągające. Takie, napisane przez trenera personalnego, który to jedynie uwrażliwia czytelnika na wagę regularnych ćwiczeń, niekoniecznie mogą wciągnąć. Pozostałe, te w formie podręczników, również mogą zawieść. Aczkolwiek sięgając po biografię bokserów, walczących od dziecka na podwórkach, książkę o światowej sławy piłkarzach, tonących w dobrobycie, lub o sportowcach, tych, co zjeżdżają z kamerkami ze stoków w rozmaitych warunkach pogodowych, tych, którzy w terenach górskich staczali walkę o przeżycie – podobne historie mogą być fascynujące!

 

Nim się zatem wybierze publikację o sporcie, trzeba sobie samemu uświadomić, jakich cech się od niej wymaga. Jeżeli pragniemy adrenaliny – warto wybrać opowieści alpinistów albo książkę o skialpinizmie, który jest powiązaniem wspinania się na szczyty, chodzenia w nartach i zjazdu po stokach w trakcie rozmaitej pogody. Jeżeli śni się o skokach narciarskich, lecz nie ma się właściwego wyszkolenia by tego spróbować – lektura życiorysu o tym sporcie razem z obejrzeniem wideo z kamerki z faktycznego miejsca zdarzenia powinno zadowolić każdego złaknionego przygody czytelnika.