Jakie role spełnia w ludzkiej egzystencji kultura – innymi słowy - co może dać kontakt z nią

Działalność artystyczna to bardzo rozległe pojęcie. Ów określeniem nazywa się zarówno rzeźbę, ceramikę, spektakle muzyczne, poezję, jak i mniej nośne jej techniki – jak sztuka filmowa, śpiew, a nawet reklamę. Jaki może  mieć ona wpływ na egzystencję człowieka? Jak formuje osobowość, metodę oglądania świata? Co działa, że wielu z zapałem z nią obcuje? Jak wpływa na nasz rozwój już od dziecka?

Najbardziej wyrazistą funkcją wydaje się być wygląd. Istnieje krocie rzeczy w naszej codzienności, które po prostu nam się podobają. Spodobać nam się może film, piosenka, obraz w muzeum, przeczytana poezja, budynek, który mijamy. Doznanie estetyczne ma bez wątpienia dobry wpływ na nasze życie. Kolejnym aspektem jest wpływ artyzmu na ludzką tkliwość. Uniesienie – które wywiera wewnątrz nas przykładowe dzieło – jest wymiarem tego, czy kreacja jest dobra. Jak wiadomo, każdy odczuwa ją indywidualnie i uczucia, które wywołuje mogą być różne, ale najważniejsza jest głównie sfera angażowania.

Bardzo istotną jest też misja dydaktyczna. Nie bez powodu urządzane są wycieczki młodzieży szkolnej do muzeów, czy teatrów. Uczniowie mają dzięki temu nie tylko styczność z kulturą, którą uczą się przeżywać, ale również poznają historię własnego narodu. Niezwykle istotną funkcją sztuki może być oddziaływanie jako arteterapia. Pomocne jest to przy różnorodnych schorzeniach, ale najważniejsze jest to, że przeciwdziała agresji, rozluźnia, pozwala na kontrolowanie uczuć i pomaga w łagodzeniu problemów. Pozwala to na dokonanie zmiany i uwalnia od smutku.

Artyzm stwarza dodatkowo warunki do wyrażania swojego wnętrza – a dodatkowo jego potężną zaletą jest to - że nie nie ma konieczności by posiadać zdolności artystyczne. I na koniec. Działalność artystyczna przynosi nam - po prostu - spokój. Nasz organizm dobrze reaguje na bliskość tego co śliczne, jest to jedna z wielu form wykorzystania wolnej chwili. Odpręża i daje wyciszenie. W dzisiejszym pędzącym gdzieś świecie – krótka chwila zapomnienia, może być nie do przecenienia. Czegoż życzyć sobie ponad to?