Najciekawsze przykłady sztuki funeralnej

cmentarz

Temat śmierci od zawsze ciekawił ludzkość. Dlatego troszczono się o honorowy pochówek, który miał ukazać uczucia rodziny6, a cmentarze są tego najlepszym oraz fizycznym odzwierciedleniem. Niżej niedługie zestawienie tych najciekawszych.

Najbardziej znane cmentarze w naszym kraju

W naszym kraju kremacja nie cieszy się sporą popularnością, trudno też znaleźć w każdej miejscowości krematorium. Dlatego jesteśmy w stanie się pochwalić wieloma rzeczywiście intrygującymi nekropoliami z tradycyjnymi nagrobkami i mauzoleami. Pośród nich w głównej mierze warto wymienić takie jak:

  • Cmentarz centralny w Szczecinie z charakterystyczną kapliczką,
  • Powązki w stolicy Polski - otwarty w XVIII wieku,
  • Cmentarz Stary w Łodzi z wielgachną kaplicą,
  • Cmentarz Rakowicki w Krakowie, na którym ma swój nagrobek m.in. Jan Matejko.

Oczywiście to ledwo część krajowych nekropolii wartych zwiedzenia, jeśli jest się entuzjastą takiej architektury, na pewno z prostotą znajdzie się pełniejszą listę cmentarzy - mniej legendarnych, lecz w różnym stopniu ciekawych w mniejszych miastach.

Najciekawsze cmentarzyska na świecie

Jeżeli ekshumacja zwłok nie jest Tobie straszna, a organizacja pogrzebu ciekawi, przeczytaj ten artykuł: https://www.styx.pl/uslugi-pogrzebowe/ lub koniecznie poczytaj na temat kilku intrygujących miejsc pochówku, o których warto wiedzieć znacznie więcej. Pierwsze to paryski Cmentarz Pere-Lachaise, którego początek dosięga XIX wieku. Odnajdują się tam rzeczywiście liczne zabytkowe pomniki. Panuje wspaniała atmosfera tęsknoty.

Innym interesującym cmentarzem jest rumuński cmentarz Sapanta - innymi słowy tak nazwany Wesoły Cmentarz. Można tam odnaleźć cudne nagrobki w różnorodnych kolorach, a skoro zmarli są tam w takim stopniu zabawnie przedstawieni, wolno się jedynie domyślać, iż organizacja stypy odbywała się w równie arkadyjskiej atmosferze. Warto jeszcze nadmienić o tym, iż Piza nie jedynie ma własną krzywą wieżę, lecz także przyciągające cmentarzysko, na jakim pochowani są najbardziej zasłużeni pizańczycy. Będąc tam, koniecznie zwróć uwagę na średniowieczny krużganek, absolutnie unikatowy.

Artykuł inspiorowany: https://www.styx.pl/