Kuchenne audycje telewizyjne – z jakich względów należy dać im szansę?

Programy kuchenne to fenomen, jaki jest nieprzerwanie na topie. W wielu krajach powstaje niezwykła mnogość programów, w których kucharz różne rzeczy przyrządza. Przełączając telewizję w różnorakich porach dnia, można najpierw naprawdę zgłodnieć, oglądając parujące jedzenie, pięknie przyrządzone i przedstawione, po czym można się czasami czegoś o pichceniu nauczyć.

 

 

Od jakiegoś czasu już samo kucharzenie w audycjach telewizyjnych jest niewystarczające. Aby poprawić oglądalność, do takiego typu programów woła się celebrytów. Oni mają ugotować jakieś posiłki. Organizuje się konkursy gotowania na ekranie, robi się z tego widowisko – w tym momencie już nie tylko z kuchmistrzami, bo czasami widzi się jak w turniejach kucharskich udział biorą przykładowo przedszkolaki!

 

 

Nie ma w tym nic dziwnego. Jeżeli zapotrzebowanie na takie programy jest, telewizja powinna dostosować się do odbiorców. Duża liczba osób posiada obok lodówki odbiornik telewizyjny, choć zazwyczaj nie przyrządzamy dokładnie takiego dania, które akurat pokazuje prezenter w telewizji. Najzwyczajniej w świecie ludzie uwielbiają się przyglądać przyrządzającym coś osobom, w trakcie, gdy my sami stoimy w kuchni.

 

 

Odbiorca programów kulinarnych nie jest zatem konkretny, a grupa widzów nie jest zredukowana do wielbicieli kucharzenia i dobrego odżywiania się. Przygotowywanie posiłków to rzecz w zasadzie każdemu człowiekowi na ziemi doskonale znajoma, to wątek istniejący od odkrycia ognia. Zmodyfikowany i uatrakcyjniony na potrzeby dzisiejszej telewizji bywa najczęściej powtarzającym się z programów na ekranach w domach.

 

 

Mimo tego, że ten temat zdaje się być bardzo znany, co chwilę powstają nowe audycje o zupełnie odmiennym charakterze. Czasem spotykamy się z kucharzem-szaleńcem, kiedy indziej z odnową źle prosperujących restauracji, przeprowadzaną przez kucharskiego mistrza. Następne mogą być zawody w pichceniu, jeszcze następne to temat dań, przygotowywanych w trakcie rozmów o polityce, kolejne to przykładowo kulinarna komedia.

 

 

Najlepsze w programach kulinarnych jest to, iż ani zdaje się być niezbędne, by uwielbiać gotować, ani nie musi się potrafić przyrządzać dania, by owe programy chętnie oglądać. Wystarczającym jest, iż się kocha jedzenie.